Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 12 år sedan

Jag har en idé, vad tycker ni?


Hej alla.
Jag har nu en affärsidé' som handlar om roaming.
Min ide' är att erbjuda ett simkort vid utlands resa.

Iden bygger på 2 tjänster.

1. Ett lokalt simkort med ett svenskt nummer. Ska du resa till Thailand t ex du får du ett simkort från Thailand och ett svenskt nummer. det svenska numret kan du vidarekoppla din mob och ditt fastnätsnummer till.

Detta kortet kostar 299 kronor.

För det får man.
Ta emot obegränsat med samtal i Thailand på sina svenska nummer. Ett lokalt simkort.



Tjänst 2.

Ett simkort som kostar 999 kronor och kommer med ett svenskt nummer.
Detta Simkort är för dig som reser ofta och till olika länder. med detta kortet kan du ta emot samtal för 1.5 kronor per minut i över 190 länder.
Länder som bland annat USA, thailand Kanada, Dubai osv.

Man ringer hem till Sverige och Lokalt för under halva priset än vad man gör med sin vanliga operatör.

Ett simkort för alla dina resor, oavsett vart du reser.


Jag söker nu feedback från er och önskar och höra er åsikt. vad tycker ni om min ide och vad tror ni om möjligheterna ?

Tack
Jag tycker att din idé känns intressant! Vad fick dig att komma på denna idé?
Iden kom isamband med en resa till Dubai, eller rättare sagt efter resam då mobil räkningen var cira 5000 kr för 10 dagar
Tele2 har en utlandstjänt man betalar några tior för och sedan ringer man ex till Spanien från sin fasta telefon till en kostnad av 17 öre minuten, Lettland 37 öre minuten osv. till en fast telefon i utlandet. Till mobil kostar någon krona mer per min. Lars
Lars Arenander. Utgivare av boken KVINNA I STRID
Det finns en tjänst som heter Mycosmik. Är det inte något liknande?
Nej, idéen är för gammal. Du har ju skype i de flesta smartphones idag. Sedan har du rebtel och ett hundratal andra. Jag tror mer på roaming för internet istället. Även om även det är på G ute genom google och ett par andra.
http://bredbandsbloggen.se -ge kritik på din internetleverantör, se vad andra tycker http://www.drivrutiner.net/program/kontor/bokforing.php - program och lösningar för bokföring
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: