Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 12 år sedan

Uppstart mellan 2 personer


Hej,

Jag och en polare tänkte bl.a. göra lite mobila appar, och undrar vad ni skulle rekomendera vi gör för att starta upp något som vi har gemensamt.

Aktiebolag kräver ju att man investerar 50 000kr, vilket vi i nuläget inte har. Hur skulle ni rekomendera vi går tillväga? Rent enkelt tänkte vi att vi åtminstånde skapar ett seperat bankkonto (vi har samma bank), för företaget och där går då eventuell inkomst av våra appar in. Så, vi sepererar företaget och privat konto.

Från vad jag kan se på verksamt.se, så verkar "Handelsbolag" ett bättre alternativ, men har även läst här att det inte alltid är så smart val. Någon som kan fylla i varför?

Ställ gärna motfrågor.

Tack,
Chillance
Hej, Kanske vore det enklare i början att köpa ett företag? Ni kan hitta information här: http://foretagsaljes.se/
Kanske intresserad av företagsförsäljning ?
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: