Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 19 år sedan

Angående företagsnamn


Hade tänkt registrera att företagsnamn hos bolagsverket.



Är namnet Svenska XXXXXXX godkänt som företagsnamn. Dvs får man använda ordet Svenska i sitt namn?
Ja visst får Du det. [br] [br]// Jens
Följdfråga: [br] [br]Om vi säger att jag vill heta Svenska Radio system, och jag importerar dessa radiosystem från Kina resp. Taiwan. Är det fortfarande ok då fastenm att inte radiosystemen är "svenska" i sig.
[quote="the_wall"]Följdfråga: [br] [br]Om vi säger att jag vill heta Svenska Radio system, och jag importerar dessa radiosystem från Kina resp. Taiwan. Är det fortfarande ok då fastenm att inte radiosystemen är "svenska" i sig.[/quote] [br] [br]Hej, [br] [br]Ja det är helt ok. [br] [br]Bara du inte kör med vilseledande marknadsföring. [br] [br]// R
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.