Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan

UF-företag söker ett namn!


Hej!

Blev precis medlem på det här forumet  8)

Jag söker nu ett namn på ett företag som skall köpa varor ifrån Hongkong som då skall säljas på marknader samt på en webbshop.
Vi har inte bestämt oss riktigt än för just vad vi har tänkt sälja men till en början kommer det att vara "små-kraffs".

Finns det någon här som har ett förslag på vad man kan ha för namn?

Eftersom det är ett UF-företag så måste det avslutas så här " UF".

Tack på förhand!
NUF (Novelties UF) Novelties betyder krimskrams på kinesiska!
OurCo Trading UF? [br][br]OurCo står naturligtvis för "Our Company" och kommer från en historia jag hörde om en Norsk som hade ett företag som hette "Myco". När han fick frågan om vad det betydde svarade han leende "My Company!"
MVH Richard Andréasson
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.