Observera: Inlägg i forumet publiceras
omedelbart utan redaktionell
förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se.
Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent
ansvarar själv för innehållet.
Jag tror att ett gym behöver vara bemannat under några timmar per dag om det är publikt. Om inte annat för att städa. Både omklädningsrum med duschar och redskapen behöver daglig rengöring. Och hur noga man än är med att skor inte får följa med in, så blir det ganska skitigt på golvet efter en slaskig vinterdag.
Sedan kommer många gyms intäkter från försäljning av kläder, kosttillskott, vatten, fika, vattenflaskor och timmar med personliga tränare eller ledarledd aktivitet.
Jag har noterat att du ställt en hel del frågor om obemannade verksamheter, så jag skall bjuda dig på en idé. I USA är det väldigt vanligt med automater som säljer läsk och snask vid rastplatser utefter de stora vägarna. Sådant existerar i princip inte alls i Sverige. Kanske för att vi har problemet med att det blir minusgrader på vintrarna, kanske för att det inte finns ström att tillgå riktigt över allt, men problem är till för att lösas. Jag tror att rätt många skulle uppskatta att det går att göra snabba stopp och ändå kunna få en kopp kaffe, en bulle eller en kall läsk. Bensinmackarna tycker säkert inte om det, men det gör inget om de får lite konkurrens. Deras prisnivåer är horribla och det tar ofta en himla tid att snirkla sig på och av en motorväg för att hitta till dem. Man behöver ju inte alltid tanka bara för att man vill sträcka på benen.
Vill du delta i diskussionen?
Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.