Bakom lyftet ligger en kraftig uppgång för SpaceX och Tesla. I fredags ökade förmögenheten med 61 miljarder dollar på en dag, efter att Teslas leveranser för tredje kvartalet slagit analytikernas förväntningar. På måndagen steg SpaceX-aktien med över 5 procent. Aktien fick också draghjälp av att rymdraketen Starship för första gången lyckats nå omloppsbana.

Musk blev världens första biljonär när SpaceX börsnoterades den 12 juni. Fyra dagar senare nådde förmögenheten rekordet 1 450 miljarder dollar. Sedan rasade SpaceX-aktien, och i slutet av juli var Musk värd under 700 miljarder dollar.

Avståndet till tvåan Jeff Bezos är nu över 600 miljarder dollar. Men nästan hela förmögenheten består av aktier i SpaceX och Tesla. Ett par dåliga börsdagar räcker för att han ska bli miljardär igen.

Stöd vårt arbete

Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.
Taggar