Sänkningen, som gäller för 2026 och 2027, innebär att elskatten reduceras med över 98 procent. För en typisk familj i villa betyder det besparingar på cirka 4 000 kronor per år, medan ett pensionärspar kan spara omkring 2 700 kronor årligt, enligt danska medier.

Förslaget kommer som svar på de stigande levnadskostnaderna, särskilt de höga matpriserna som drabbat danska hushåll hårt. Danmark har historiskt haft några av EU:s högsta elskatter.

"Vi vill gärna ge danskarna lite mer utrymme i ekonomin", säger statsminister Mette Frederiksen till Ekstra Bladet.

Ett brett politiskt flertal har redan signalerat stöd för att göra sänkningen permanent efter 2027, vilket gör det osannolikt att elskatten återgår till tidigare nivåer.

"Det är ett riktigt bra förslag som gör det billigare att bo och leva i Danmark", säger Frederik Imer Petersen, chefekonom på fackförbundet 3F, till danka medier.

Förslaget ingår i regeringens kommande budgetproposition och väntas få bred parlamentarisk support.


Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.