Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 16 timmar sedan
Nykomling
2

Marknadsföra döden?


Hej!



Jag behöver tips och råd. Jag driver en begravningsbyrå med min far som startade 2005. Trots att vi funnits länge och det endast finns 3 byråer på orten så upplever vi att det är otroligt svårt att nå ut med vårt namn. Problemet är hur man ska marknadsföra sig på ett etiskt sätt? Fonus har blivit synonymt med begravningsbyrå (tyvärr) och de är dyrast i stan. Dock har de upphandling av hämtningarna så då tror jag många väljer dem just eftersom de finns i bakhuvudet på väldigt många. 



Min fråga är därför om någon här inne har tips på hur man kan marknadsföra sig som begravningsbyrå?

Hej Hanna,



Du har säkert kommit en bit redan, men om det fortfarande är aktuellt. 



De stora kedjorna är starka nationellt, men lokalt är spelplanen en annan  och det är där ni kan ta plats. Ni behöver inte synas mest, ni behöver bara äga er ort.



 jobba med sökord som "begravningsbyrå" plus orten. Där kan ni nå fram även mot de stora. Fokusera sen på recensioner



De stora kedjorna  gör checklistor, guider och FAQ:er ,  gör samma sak fast för er ort och er målgrupp: "vad gör man när någon gått bort", vanliga frågor om kostnader, rättigheter och hur det går till. Sånt innehåll fångar upp alla som googlar praktiska frågor och bygger förtroende långt innan någon behöver er samtidigt som det stärker er synlighet i sök.



Snegla på hur de större gör, men gör en egen, mer lokal version.



Lycka till!

Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.