Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan

Blockera telefonförsäljare med vemringde.se


Jag såg i omröstningen på företagande.se att de flesta av oss här vill slippa samtal från telefonförsäljare. Vemringde.se är ett komplement till Eniro.se och Hitta.se som listar nummer som används av bland andra försäljare och bedrägliga företag.

Vi har en rad applikationer som blockerar dessa nummer, bland annat till iPhone och Android. Gå till http://vemringde.se/?option=mobile och se hur man gör.

För dig som inte har en smartphone fungerar det oftast att skicka ett sms till 72500 med texten: [tt]vemringde mobilstopp[/tt] (kostar bara 9kr + operatörsavgift)

Tyärr fungerar inte detta på alla mobiltelefoner (SonyEricsson vill av någon anledning inte alltid).

Jag har en iPhone och har under ett halvår haft denna blockering. Igår var första gången ett företag ringde och ville sälja annonser.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: