Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 15 år sedan
Medlem
25

Checklista inför årsskiftet / bokslut


Hej kära forumvänner.

Nu börjar det närma sig ett nytt år, det första för mig som egen företagare. Det gäller dock att hålla tungan rätt i mun, och därför har jag börjat sammanställa en liten checklista. Jag vore mycket tacksam om ni ville hjälpa till att få den så komplett som möjligt 🙂


Innan nyår:
* Försöka driva in pengar för obetalda fakturor

Efter nyår:
* Ta säkerhetskopia (ifall något skulle bli fel)
* Öppna upp ett nytt räkenskapsår
* Upprätta ett (förenklat) årsbokslut
* Skriv ut Balansrapport och Resultatrapport
* Registrera (den preliminära) ingående balansen i nya bokföringsåret

Löpande efter nyår:
* Bokföra det nya årets verifikationer i det nya årets räkenskapsår

Februari:
* Momsdeklaration (om man har < 200.000 i oms, och redovisar moms 1 ggn per år)

Längre fram
* Deklaration


Vad har jag glömt? Hjälp mig att fylla på med mer! 🙂

Tacksam för hjälp,
MVH Robert
Toppskribent
1104
146
* Bokföra avskrivningar, förmåner och liknande om det är relevant. Bokföringsmässigt innan nyår.

* Bokföra ett årsavslut
Det innebär att samla ihop underkonton till Eget kapital samt årets resultat och kontera dem mot Eget kapital-kontot. Bokföringsmässigt innan nyår.
Toppskribent
1324
5
Momsrapporten bör du nog ta ut och bokföra innan resultat rapporten , Sedan skall årets vinst bokföras och årsavslutet enligt Stifor's instruktion . Först efter det flyttar du den ingående balansen för nästa år.

Hans
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.